stam course

להרשמה לקורס סת"ם - נא מלאו פרטים

קורס סת”ם

מכון ‘הבינני’ הינו מעטפת לימוד אינטרנטי שהוקם בעידוד ותמיכת בי”ד רבני חב”ד על מנת להנגיש את לימוד ההלכה ולהתאימה בדרך קלה ופשוטה לציבור השלוחים ואנ”ש.
המכון נותן מענה יחודי לביקוש הרב הקיים אצל אנ”ש והשלוחים לדעת את ה’מעשה אשר יעשון’, כיצד להתנהג בסיטואציות היום-יומיות הרבות שאנו נקלעים לתוכם, סיטואציות המעלות שאלות הלכתיות הצריכות מענה מיידי, לתת פתרונות הלכתיים מעשיים להתרחשויות הנוצרות בבית, בבית כנסת או אצל חברי הקהילה. ועד לקבלת תעודה יחודית ע”י בי”ד רבני חב”ד.

מסלול “קורס סת”ם” שעל ידי מכון הבינני, בשיתוף עם “תו פיקוח חב”ד”, נועד להנגיש את נושא הסת”ם לכל אחד לפי הרמה שלו. לשם כך גיבשנו מספר מסלולים, “הכרת סת”ם”, “מגיהים” ו”סופרים”, כך שכל אחד יוכל ללמוד ולהכיר את נושא הסת”ם לפי הרמה המתאימה לו. כך שאלו שאין להם רקע כלל, יוכלו לקבל רקע כללי, ואלו שרוצים להעמיק את הידע שלהם בנושא, יוכלו ללמוד את כל היקף ההלכות הקשורות לסת”ם.

גולת הכותרת הוא הבשורה המיוחדת עבור האברכים הרוצים להתפרנס בכבוד ממקצוע תורני מבוקש, ועבור השלוחים הרוצים להתקדם שלב הלאה וללמוד סופרות והגהה, ולשמש סופרים ומגיהים בפועל.

 “תו פיקוח חב”ד”, שכבש בסערה את שוק הסת”ם בארץ עם ההמצאה הייחודית של הטמעת מספר סידורי על כל פריט של סת”ם, ולקיחת אחריות על כשרות הפריטים הנמכרים. כהמשך ישיר מהביקוש הגדול לסחורה, יש צורך להגדיל את צוות הסופרים והמגיהים באחוזים ניכרים על מנת לעמוד בדרישות של הספקים. אלו שיעשו את הקורס ויימצאו מתאימים, ישתלבו בעבודה בתו תקן, בהיקף משרה ממשמעותית. כמו כן, כל הבוגרים של הקורס, יקודמו על ידי תו פיקוח חב”ד עך ידי פרסומם שמותם בקרב השלוחים, שסופרים ומגיהים אלו, הם תחת “תו פיקוח חב”ד”, וניתן להשתמש בשירותיהם במסגרת התו פיקוח.

הכרת סת”ם

ישנם הרבה שרוצים לקבל סקירה כללית אודות הלכות סת”ם, פשוט שיוכלו להתמצא בדברים הבסיסיים של סת”ם, ויהיה הבנה מינימלית בפתיחת מזוזה ויכולת זיהוי כללי באיזה כתב מדובר, באיזה סוג בתים, ואיזה רמת איכות מדובר. לשם כך השקנו קורס מיוחד של “הכרת הסת”ם”, בקורס זה נלמד את ההלכות היסודיות של הלכות סת”ם. הלימוד יכלול הכרת סוגי הכתב, הכרת סוגי הבתים, ההלכות של “חק תוכות” ועוד.

מבנה הקורס

מפגש שיעור שבועי למשך שעה וחצי. הקורס נמשך על פני 12 שיעורים בכיתת לימוד אינטרנטית המיוחדת של המכון. בתוכנית ישולבו מצגות מצגות משוכללות ומוחשיות הממחישות את סוגי הכתב השונים, סוגי הבתים השונים, ומסכמים את ההלכות הנלמדות.  

 

קורס סופרים ומגיהים

קורס זה מחולק ל2 שלבים. בשלב הראשון הן הסופרים והן המגיהים לומדים את יסודות הסת”ם.

בהמשך מתפצלים, הסופרים לומדים כתיבת סת”ם במשרדי “תו פיקוח חב”ד”, והמגיהים ממשיכים

ללמוד את שלב ב’ של החומר המיועד עבור המגיהים.

 

חומר הלימודים

שלב א’ יסודות הסת”ם

שלב זה הוא השלב היסודי בלימוד. לצורך שלימות החוויה הלימודית, הן מבחינה הלכתית, והן מבחינת סדר לימודים מקצועי ובנוי היטב, חברנו למכון “לשכת הקודש”, המכון המוביל בעולם בתחום קורסי הסת”ם. למכון יצא לו מוניטין עולמי בגין תוכנית הלימודית המסודרת והיסודית.

תוכנית הלימודים בנויה על המשנה ברורה, וכוללת סיכום דברי הפוסקים האחרונים הלכה למעשה דבר דבור על אופנו. כך שבתוכנית זו מכסים את כל השאלות המצויות הלכה למעשה. לימוד האותיות ייעשה בד בבד עם לימוד הלכות, בכדי לא להכביד על הלומד ללמוד חלק מהזמן רק צורת האותיות, ובכך תינתן חוויה לימודית מושלמת.

מיוחד!

 מכון “לשכת הקודש”, ערך מהדורה ייחודית עבור הקורס שלנו בה משולבים כל הפסקים של אדמו”ר הזקן הלכה למעשה, ובכך הקורס הוא היחד מסוגו בעולם המשלב את הפסקים הנצרכים למעשה עבור חסידי חב”ד.

שלב ב’

הגהה

הלומדים הגהה, ימשיכו בלימוד תוכנית לימודים אינטרנטית יותר מעמיקה של מכון “לשכת הקודש”, המיוחדת עבור לימוד ההגהה. בחוברת זו רוכזו השיטות של כל הפוסקים הלכה למעשה הדנות בכל המקרים המעשיים שמגיהי הסת”ם מתמודדים איתם הלכה למעשה. בסיום יגשו למבחן, ויעשו שימוש הלכה למעשה.

סופרים

הלומדים סופרות ילמדו כתיבת סת”ם הלכה למעשה בלימוד פרונטלי במשרדי “תו פיקוח חב”ד” בכפר חב”ד. התוכנית תלווה על ידי מומחה לכתיבת סת”ם.

 

 מבנה הקורס 

שלב א’ יסודות הסת”ם 

התוכנית נמשכת על פני 24 מפגשים. מפגש: שיעור שבועי בערבי למשך שעתיים וחצי (כולל הפסקה קצרה באמצע). השיעור מתקיים בכיתת לימוד אינטרנטית המיוחדת של המכון.

התכנית בנויה מ: א) חוברת סיכום של ההלכות של סת”ם ברמה גבוה ובכתיבה בהירה וכוללים תמונות צמודות של אותיות הסת”ם. לנוחיות הלימוד החוברת בנויה באופן של שאלות ותשובות, כך שזה מחדד על הלימוד, מיקל על הזיכרון ומשמש הכנה אידיאלית למבחן הנעשה מתוך השאלות של החוברת. ב) מצגות משוכללות ומוחשיות של אותיות הסת”ם, הממחישות את החומר הנלמד במהלך השיעור.   ג) לימוד סוגי אותיות הסת”ם לפי שיטת הב”י, אריז”ל, ואדה”ז. ד) הקלטת\הסרטת השיעורים ושליחתם לתלמידים לאחר השיעור.

המכון מלווה את התלמידים עד ההצלחה במבחן, כולל מפגשי חזרה, סרטוני חזרה וליווי אישי. בסיום הלימוד תלמידי הכיתה נגשים למבחן של “לשכת הקודש”. מסלול זה מתאים גם לתמידים בחו”ל שייעשו מבחן מקוון.


לאחר הצלחת המבחן, יוענק לתלמיד תעודת ספרות יוקרתית של מכון “לשכת הקודש”, וכן תעודה מיוחדת מטעם “מכון הבינני”, ו”תו פיקוח חב”ד”, חתום על ידי הרב מאיר אהרון ראש “מכון הוראה ומשפט” רחובות, הממונה על ידי בית דין רבני חב”ד לפקח על תו פיקוח חב”ד.

שלב ב’

הגהה

התוכנית נמשכת על פני 10 מפגשים. מפגש: שיעור שבועי בערבי למשך שעתיים וחצי (כולל הפסקה קצרה באמצע). השיעור מתקיים בכיתת לימוד אינטרנטית המיוחדת של המכון.

התכנית בנויה מ: א) חוברת סיכום של ההלכות של הצריכות עבור ברמה גבוה ובכתיבה בהירה וכוללת תמונות צמודות של אותיות הסת”ם.ג) הקלטת\הסרטת השיעורים ושליחתם לתלמידים לאחר השיעור.

המכון מלווה את התלמידים עד ההצלחה במבחן, כולל מפגשי חזרה, סרטוני חזרה וליווי אישי. בסיום הלימוד תלמידי הכיתה נגשים למבחן של מכון ‘הבינני’ ו’תו פיקוח חב”ד’.

לאחר המבחן התלמידים המצליחים יעשו “שימוש”, בו הם יילמדו הלכה למעשה איך להיות מגיהים בפועל. השימוש יתחלק ל4 מפגשים, ויתקיים ערב אחד בשבוע למשך שעתיים במכון “תו פיקוח חב”ד” בכפר חב”ד. לתלמידים מחו”ל ייעשה מפגשי שימוש מיוחדים, כשיצא להם להיות בארץ. לאחר הצלחת המבחן והשימוש, מיוחדת מטעם “מכון הבינני”, ו”תו פיקוח חב”ד”, חתום על ידי הרב מאיר אהרון ראש “מכון הוראה ומשפט” רחובות, הממונה על ידי בית דין רבני חב”ד לפקח על תו פיקוח חב”ד.

 הרוצים לעשות מבחנים ושימוש יותר מושקעים ורציניים, יוכלו להתגבש כקבוצה ולעשות מבחן ושימוש במכון “לשכת הקודש”, בתשלום בנפרד, מסופסד לבוגרי הקורס.

“תו פיקוח חב”ד” מתחייב שהמתאימים מבין בוגרי קורס המגיהים יתקבלו לעבודה במסגרת .”“תו פיקוח חב”ד

סופרים

התוכנית נמשכת על פני 20 שעות.

הלימודים יתקיימו במכון תו פיקוח חב”ד ויימסרו על ידי מומחה ללמד כתיבת סת”ם.

בקורס ילמדו את מלאכת הכתיבה, איך להעמיד נוצת סת”ם, איך לבחור דיו וקלף ועוד.

בקורס יושם דגש על לימוד סוגים שונים של כתב, והתלמידים יקבלו הדרכה אישית ומכוונת איזה סוג כתיבה יש ללמוד לפי מה שנדרש בשוק, וכך “תו תקן חב”ד”, יוכל לקנות סחורה מהסופרים המסיימים את הקורס, ו”תו תקן חב”ד”, מתחייב שתוך זמן קצר, רוב המכריע של הסחורה, יגיע מהסופרים בוגרי הקורס.

 

מבחנים

שלב א’ יסודות סת”ם

המבחנים בשלב הזה יתקיימו על ידי מכון “לשכת הקודש”. המבחנים יתחלקו לשנים: א. מבחן בכתב. ב. מבחן בעל פה. המבחנים יתקיימו במכון לשכת הקודש בירושלים.

מבחן בכתב: המבחן יתקיים מהשאלות של חוברת הקורס. המבחן נעשה באופן ייחודי. היות וסת”ם זה דבר מאוד חשוב וקדוש, ויש הכרח לשלוט בכל ההלכות באופן מוחלט, לכן בכדי לעבור את המבחן הזה, יש לענות תשובות נכונות לכל השאלות. אלו שלא עונים נכונה בחלק מהשאלות, יחזרו וילמדו היטב את הנושאים אלו שלא הצילחו בהם, ויעשו מבחן חוזר על נושאים אלו.

מבחן בעל פה: המכון בוחן את התלמידים בעל פה על החומר הנלמד, ומתרשם שהתלמיד שולט בהלכה, ושהוא מתאים להיות “סופר”, ולהמשיך לשלב ב’.

תלמידי חו”ל: יוכלו לעשות את 2 המבחנים על ידי לשכת הקודש באופן מקוון.

הערה חשובה:

המכון מודיע מראש, שבכדי לקבל תעודה, זה נתון לשיקול דעת הרבנים, ויתכן שהרבנים יחליטו שתלמיד מסויים לא הולם את התפקיד החשוב והרציני של סופר ומגיהה סת”ם.

שלב ב’ מגיהי סת”ם

המבחנים בשלב זה ייעשו על ידי ‘מכון הבינני’ ו’תו פיקוח חב”ד’. המבחנים יתחלקו לשנים: מבחן בכתב ומבחן בעל פה. המבחן בכתב ובעל פה ייערך בכפר חב”ד. המצליחים במבחנים ייעשו שימוש בכפר חב”ד כנ”ל.

תלמידי חו”ל: יוכלו לעשות את 2 המבחנים באופן מקוון על ידי מכון ‘הבינני’ ו’תו פיקוח חב”ד’. כמו כן יהיה אפשרות לקבל משלוח מזוזות להתאמן ולעשות עליהם שימוש. אך תעודת מגיה תינתן רק לאלו שגיעו לארץ ויתאמו זמן לעשות שימוש. מי שלא מסיים את כל המסלול ומקבל תעודה, אינו יכול להשתמש בשם ‘מכון הבינני’ ו’תו פיקוח חב”ד’ כמקור בו הוא למד את הלכות סת”ם.

 הרוצים לעשות מבחנים ושימוש יותר מושקעים ורציניים, יוכלו להתגבש כקבוצה ולעשות מבחן ושימוש במכון “לשכת הקודש”, בתשלום בנפרד, מסופסד לבוגרי הקורס. וכנ”ל.

המגיד שיעור

המגיד שיעור של הקורס הוא הרב אלכסנדר דרורי, האחראי הרוחני של “תו פיקוח חב”ד”.

אחרי למעלה מעשר שנות לימודים בכולל, והתמקצעות מיוחדת במקצוע הסת”ם כולל 7 שנות שימוש של גדולי הפוסקים בתחום הסת”ם בדורנו, הרב יצחק מאיר שטרןף והרב שמואל אליעזר שטרן, הרב דרורי נודע כסמכות עליונה בחב”ד בכל הקשור לסת”ם. להרב דרורי גם נסיון במסירת קורסים בנושר הסת”ם, ויש לו יכולת להעמיד תלמידים על הרגליים כמגיהים, סופרים, ובעתיד – למתאימים – כפוסקי סת”ם בזכות עצמם. הרב דרורי גם ידוע במסירות שלו לכל תלמידיו, וביראת שמים חסרת פשרות, המעמידה את התלמידים בגישה הנכונה והנחוצה למקצוע הסת”ם.

 

 

הרישום לקורס

הרישום יתבצע באמצעות הטופס המצו”ב או באמצעות הטלפון :

1-700-55-770-1

לקבלת תעודת מגיהה וסופר יש לעמוד בקריטריונים הבאים: 

על התלמיד להיות ירא שמים בתכלית, ואופיו ומנהגי חייו צריכים להיות הולמות לסופר ומגיהה סת”ם.

על התלמיד הרוצה להצטרף לקורס להביא מכתב מרב מוכר שהוא אכן ראוי להיות סופר ומגיה סת”ם.

המכון מודיע מראש שההחלטה האם לתת תעודת ספרות והגהה נתונה בידי רבני המכון, ובידם להחליט האם אכן ינתן תעודה לתלמיד

טופס הרשמה לקורס